Skip to main content

Set up Quantity-based COGS or Bundled COGS

Updated over 3 weeks ago

The Quantity-Based COGS feature in TrueProfit helps you gain a clear picture of your store's profits by accurately determining product costs.

If your supplier offers discounts when you buy more units, it's important to break down these bundle costs to understand what each unit costs you. By calculating and entering the cost per unit for each pricing level, you ensure that your profit reports are correct. This easy step helps you better manage your pricing and make smarter business decisions.

Read the step-by-step tutorial below or watch this video for a quick walkthrough:

If you're looking for how to set up COGS in TrueProfit, check out the Setting up Cost of Goods (COGS) for all products article.


In this article:

How to open the quantity-based cost setting


How to calculate Cost per unit


When your supplier offers different total prices based on how many units are purchased (for example: 1 unit = $9, 2 units = $15), you’ll need to calculate the average cost per unit at each pricing level.

This helps you enter the correct COGS (Cost of Goods Sold) in the app, so your profit reports stay accurate—no matter how many units are sold.

You'll calculate the average cost per item using this formula:

Total bundle price ÷ number of units.


For example, the product costs given by your supplier are:

$9 if a customer purchases 1 unit
$15 if a customer purchases 2 units
$20 if a customer purchases 3 units
$25 if a customer purchases 4 units or more

Inputting Correct Cost per Unit:

From unit

To unit

COGS per unit

How it's calculated

1

1

$9

$9

2

2

$7.50

$15 ÷ 2

3

3

$6.66

$20 ÷ 3

4

$6.25

$25 ÷ 4 (or more)

Note: Use the average cost per unit at each tier—not the difference between previous levels.


Calculation breakdown:

  • 1 unit: Just $9, so cost per unit is $9.00

  • 2 units for $15 → $15 total ÷ 2 units = $7.50 per unit

  • 3 units for $20 → $20 total ÷ 3 units = $6.66 per unit

  • 4 or more units for $25 → $25 total ÷ 4 units = $6.25 per unit
    (If customers buy 5+, you still use $6.25 per unit)


Configuring quantity-based COGS on the Product vs. Variant Level

To effectively manage your Cost of Goods Sold (COGS), you can choose to set calculations at either the product level or the variant level, based on your business needs.

Setting COGS at the Product Level
Ensure the Set to Level toggle is set to 'Product' if you intend to calculate COGS universally for the product, without accounting for individual variants. This method streamlines your COGS under a single calculation, offering a straightforward view of your product

Setting COGS at the Variant Level
If the Set to Level toggle is set to 'Variant', the app will individually calculate quantity-based COGS for each variant, which will then be summed to reflect the overall product cost.


Applying your changes in product costs to all orders in the past

All the edits you made to a product/variant will be saved and applied to future orders only. If you want to apply new costs to orders in the past as well, you will have to recalculate all past orders in TrueProfit.

Recalculate past orders means applying new changes to all orders that match for all products. If you want to manage different product costs in the past, add COGS periods like the instructions above.

Steps to recalculate past orders for one or multiple products

Select the products or variants by ticking the checkbox next to the product(s) or variant(s) you want to update.
Click Re-calculate product past orders to start applying and recalculate COGS for all orders in the past of the selected products/variants.


Did this answer your question?